Loading...
Strona główna › Analizy rynku › Cena mieszkania Karpacz

Cena mieszkania Karpacz

Stan na III kwartał 2026 · dane z rzeczywistych cen transakcyjnych · aktualizacja automatyczna

Zestawienie powstaje z cen zapisanych w aktach notarialnych, a nie z ogłoszeń — pokazuje więc, za ile mieszkania faktycznie się sprzedały. Podajemy mediany, bo pojedyncze bardzo drogie lub bardzo tanie transakcje nie zaburzają wtedy obrazu rynku. Dane obejmują lata 2007–2026.

Mediana za m² · III kwartał 2026
9 040 zł
-27,7% rok do roku · -15,4% kw. do kw.
Rynek pierwotny
1 908 zł
za m², III kwartał 2026
Rynek wtórny
9 312 zł
za m², III kwartał 2026
Mediana ceny mieszkania
470 000 zł
przy 43,5 m² · 21 transakcji

Co mówią te liczby

W III kwartale 2026 mediana ceny metra kwadratowego mieszkania w mieście Karpacz wyniosła 9 040 zł/m². Oznacza to, że połowę mieszkań sprzedano taniej, a połowę drożej.

W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej cena metra jest niższa o 27,7% (wtedy mediana wynosiła 12 500 zł/m²).

Względem poprzedniego kwartału (II kw. 2026) mediana spadła o 15,4%.

Mieszkania z rynku wtórnego są droższe w przeliczeniu na metr (9 312 zł/m²) niż nowe z rynku pierwotnego (1 908 zł/m²) — różnica wynosi 388%. Zwykle wynika to z lepszej lokalizacji starszej zabudowy oraz z tego, że mieszkania od dewelopera bywają sprzedawane w stanie deweloperskim, bez wykończenia.

Najdroższe w przeliczeniu na metr są kawalerki do 35 m² — 12 013 zł/m², a najtańsze mieszkania 50–70 m² — 4 215 zł/m². To typowa prawidłowość: im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena metra, bo koszt kuchni, łazienki i instalacji rozkłada się na mniejszą powierzchnię.

Typowe mieszkanie sprzedawane w tym mieście ma około 43,5 m², a jego mediana ceny to 470 000 zł.

W dłuższym ujęciu, od 2021 roku, mediana ceny metra wzrosła o 0,5%.

Ceny mieszkań Karpacz kwartał po kwartale — rynek pierwotny i wtórny

Mediana ceny 1 m² w kolejnych kwartałach — tu zmiany widać najszybciej.

wszystkie mieszkania rynek pierwotny rynek wtórny

Przez ostatnie 8 kwartałów mediana ceny metra spadła o 17,5% — z 10 956 zł/m² w IV kw. 2024 do 9 040 zł/m² w III kw. 2026. Najsilniejszy pojedynczy skok przypadł na II kw. 2025 (+47,1% wobec kwartału wcześniej). Spośród 7 porównywanych kwartałów ceny rosły w 2, a spadały w 5 — trend jest wyraźnie spadkowy.

KwartałMediana zł/m²Zmiana kw./kw.PierwotnyWtórnyTransakcji
III kw. 20269 040-15,4%1 9089 31221
II kw. 202610 682-5,8%—9 0949
I kw. 202611 345+6,9%14 40210 56815
IV kw. 202510 615-15,1%22 12910 08519
III kw. 202512 500-1,4%20 51511 49517
II kw. 202512 673+47,1%21 1927 94426
I kw. 20258 616-21,4%7 5009 28215
IV kw. 202410 956——10 95610

Jak zmieniały się ceny mieszkań Karpacz w kolejnych latach

Mediana ceny 1 m², osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego.

wszystkie mieszkania rynek pierwotny rynek wtórny

Od 2007 do 2025 roku mediana ceny metra wzrosła o 358,9% — z 2 453 zł/m² do 11 258 zł/m². Najszybciej ceny rosły w 2011 roku (+82,9% rok do roku). Najgłębszy spadek przypadł na 2012 rok (-33,0%). W 2025 roku różnica między rynkiem wtórnym (9 761 zł/m²) a pierwotnym (20 200 zł/m²) wyniosła 52%.

Ceny według wielkości mieszkania · III kwartał 2026

Mediana ceny 1 m² w czterech przedziałach powierzchni.

Rozpiętość między najdroższą a najtańszą grupą wynosi 185% w przeliczeniu na metr (kawalerki: 12 013 zł/m², średnie: 4 215 zł/m²). Najczęściej kupowane są kawalerki — to 7 z 21 transakcji w tym okresie.

Liczba transakcji w kolejnych latach

Ile transakcji mieszkaniami odnotowano dla tego miasta.

Najwięcej transakcji odnotowano w 2021 roku (376). W 2025 roku było ich 77, czyli -79,5% względem szczytu. Im więcej transakcji, tym pewniejsza mediana — w tym mieście próba jest umiarkowana.

Ceny mieszkań Karpacz — pełne dane rocznie

Mediany cen za m², zmiana rok do roku oraz mediana ceny całego mieszkania.

RokMediana zł/m²Zmiana r/rRynek pierwotnyRynek wtórnyMediana cenyTransakcji
2026 trwa10 682-5,1%13 50010 194480 00047
202511 258+1,2%20 2009 761464 00077
202411 130-7,1%12 61410 025505 00047
202311 976+7,8%12 6319 431491 26394
202211 109-0,9%11 14811 069448 62986
202111 207+37,0%11 7367 492459 949376
20208 181-8,5%11 8147 438388 00091
20198 942+46,1%9 6956 138377 000207
20186 120+2,8%6 5324 336266 107114
20175 951+45,6%6 5904 354257 72083
20164 087-6,6%7 1753 839154 50054
20154 376+5,2%—4 376216 47594
20144 158+2,0%—4 158200 00075
20134 076+23,1%—4 076183 40079
20123 310-33,0%—3 310182 50040
20114 943+82,9%—4 943197 50038
20102 703-10,5%—2 703169 85047
20093 021-20,9%—3 021142 92033
20083 819+55,7%—3 819181 57648
20072 453——2 453150 00016
Skąd te liczby. Bierzemy ceny z zarejestrowanych transakcji mieszkaniami w mieście Karpacz i liczymy medianę — wartość środkową, przy której połowa mieszkań była tańsza, a połowa droższa. Położenie w mieście ustalamy po numerze działki, a nie po nazwie miejscowości wpisanej w akcie (ta bywa pusta albo zapisana różnie). Liczymy tylko sprzedaże całych mieszkań (udział w gruncie pod budynkiem nie jest udziałem w mieszkaniu). Odrzucamy wartości skrajne i nierealne. Okres, w którym transakcji było mniej niż trzy, pomijamy. Podział na rynek pierwotny i wtórny pochodzi wprost z rejestru; transakcje, przy których urząd nie oznaczył rodzaju rynku, liczymy jako wtórne (rynek pierwotny jest w rejestrze zaznaczany wyraźnie). Zestawienie przelicza się automatycznie raz w miesiącu; stan danych: 2026-11-02.
Zestawienie ma charakter poglądowy i nie zastępuje operatu szacunkowego. Wycena konkretnej nieruchomości wymaga doboru transakcji podobnych oraz uwzględnienia jej cech indywidualnych.
Zobacz też: ceny domów jednorodzinnych Karpacz · ceny działek budowlanych Karpacz · pokrycie bazy transakcjami w całej Polsce.
📄 Eksportuj analizę do Worda
Gotowy dokument do operatu: tabele z medianami i opis metodyki. Dla użytkowników z aktywnym abonamentem PropScan.

Jesteś rzeczoznawcą i potrzebujesz konkretnych transakcji?

W PropScan wyszukasz pojedyncze transakcje po dziesiątkach cech — powierzchni, roku, lokalizacji, przeznaczeniu w planie miejscowym — obejrzysz je na mapie i wyeksportujesz do Excela.

Wypróbuj demo 14 dni
Przejdź do góry